„Wierny czytelnik”

Autor: Max Seeck
Wydawnictwo: Sonia Draga

Bestsellerowa, przetłumaczona na kilkadziesiąt języków książka fińskiego pisarza otwiera serię kryminalną z detektyw Jessicą Niemi z komendy policji w Helsinkach.

W ciągu kilku godzin w różnych miejscach zaśnieżonej Finlandii dochodzi do czterech makabrycznych zbrodni. Najpierw w luksusowym domu na przedmieściach Helsinek zostaje znalezione ciało żony słynnego autora thrillerów psychologicznych, Rogera Koponena, który wyjechał na drugi koniec Finlandii na spotkanie z czytelnikami. Następnie policjanci wydobywają spod lodu niezidentyfikowaną, ciemnowłosą kobietę. Odkrywają też łacińskie słowa wyryte w śniegu na dachu domu pisarza, oznaczające „młot na czarownice”, a jednocześnie nazwę francuskiego zespołu blackmetalowego. Wkrótce zostają znalezione w lesie w Juvie spalone ciała dwóch kolejnych ofiar: Rogera Koponena i policjantki, która odwoziła go do Helsinek.

Prowadząca śledztwo, aspirant Jessica Niemi, od początku podejrzewa, że sprawca zainspirował się popularną trylogią „Polowanie na czarownice” autorstwa Rogera Koponena. Śledczy równocześnie z dochodzeniem analizują jego twórczość, odkrywając, że w serii o czarownicach było osiem morderstw, w tym siedem rytualnych. Obawiają się, że wkrótce ofiar może być więcej. W wątkach retrospektywnych poznajemy przeszłość detektyw Niemi.

Trzymający w napięciu, zaskakujący kryminał, z dobrze rozbudowaną warstwą obyczajową i psychologiczną. Oprawa miękka, klejona. Polecam fanom mrocznych historii.