„Strażniczka Słońca”


Autorka: Maja Lunde
Ilustratorka: Lisa Aisato
Wydawnictwo Literackie

Poziom: BD III

Kolejny tom cyklu osnutego wokół pór roku autorstwa znakomitego norweskiego duetu Lunde i Aisato. Obsypana nagrodami zimowa część, „Śnieżna siostra” (p. 23/19), zaliczana jest już do klasyki literatury dziecięco-młodzieżowej, a na jej podstawie ma powstać film.

Wiosenna odsłona tetralogii to poruszająca, sugestywna opowieść o tęsknocie za słońcem, przyrodą budzącą się do życia, zmieniającymi się porami roku, a przede wszystkim za miłością i bliskością. Tego wszystkiego pozbawiona jest Lilia, nastolatka wychowywana przez dziadka, która we wczesnym dzieciństwie straciła rodziców, rodzeństwo i babcię. Wkrótce po tych tragicznych zdarzeniach zniknęło słońce i od tamtej pory świat spowija mrok, nieustannie pada deszcz, a ludzie cierpią głód. Przy życiu Lilię, jak też mieszkańców wioski, trzyma jej dziadek, który co kilka dni dostarcza wszystkim trochę świeżych warzyw i owoców. Bohaterka myśli, że uprawia je w swojej szklarni, jednak pewnego dnia przekonuje się, że rosną tam tylko kiełki i rachityczne rośliny. Chcąc odkryć tajemnicę dziadka, wchodzi do zakazanego lasu i dociera do tętniącej życiem i kolorami doliny. Poznaje tam Chłopca, ogrodnika tytułowej, napawającej lękiem strażniczki, która więzi słońce w skalnej, ciemnej grocie. W bohaterce rodzi się pragnienie uwolnienia słońca i uratowania głodujących mieszkańców wioski.

Historia ukazana jest z perspektywy Lilii, początkowo czującej się jak drobny, żyjący w cieniu kwiatek, spragniony ciepła i światła, która dojrzewa i wyrasta na odważną, silną, szlachetną dziewczynę, jak powie o niej dziadek, „wspaniały kwiat”. Autorka wykorzystuje w tej opowieści elementy mrocznej baśni, fantastyki postapokaliptycznej, motyw wędrówki i metamorfozy. W niezwykle plastyczny sposób opisuje przyrodę oraz sugestywnie oddaje klimat związany z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Pięknie pokazuje siłę przyjaźni, młodości, nadziei i wybaczenia. Z wyczuciem dotyka też bolesnych i trudnych tematów związanych ze stratą najbliższych, pogrążaniu się w smutku oraz kierowaniem się gniewem i rozpaczą.

Z pełną dramatyzmu, tajemnic i emocji historią doskonale współgrają zachwycające, nastrojowe, akwarelowe ilustracje. Pięknie wydana, w twardej, szytej oprawie. Bardzo polecam.