„Krajobraz strachu. Jak stres i strach kształtują życie zwierząt”

 

Autor: Adam Zbyryt
Wydawnictwo: Marginesy

 

Adam Zbyryt jest pracownikiem Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Zastanawia się jak można efektywniej chronić ptaki. Chciałby zdobyć dogłębną wiedzę na temat stresu, który towarzyszy zwierzętom na przykład w trakcie ucieczki przed drapieżnikami.

Okazuje się, że przyczyną stresu może być głód, hałas, zanieczyszczenie środowiska i światło. Jego poziom u zwierząt jest uzależniony od wieku, płci i inteligencji. Autor czerpie informacje z najnowszych publikacji naukowych, definiuje pojęcia, opisuje reakcje organizmu na strach, procesy zachodzące w mózgu, uwalnianie hormonów, zmiany w kościach.

Zwierzęta mają zakodowaną w genach informację o groźnych drapieżnikach. Już pisklęta potrafią odpowiednio reagować na zagrożenia. W ich mózgach jest więcej neuronów niż w mózgach małych ssaków. Ptaki mają osobowość, potrafią być empatyczne, maja zdolność odbierania złożonych bodźców, ulegają zarażeniu emocjonalnemu.

Książka Adama Zbyryta to bardzo ciekawa lektura dla osób interesujących się przyrodą. Jest napisana przystępnym, lekkim językiem. Nie brakuje w niej anegdot i śmiesznych ciekawostek. Wnikliwy czytelnik znajdzie tu wiele informacji o mechanizmach stresu, które dotyczą także ludzi. Bardzo polecam. Oprawa miękka, ilustracje czarno-białe.