„Absolutnie fantastyczna sprawa”

Autor: Hank Green
Wydawnictwo: Bukowy Las

 

 

 

 

 

 

Debiut amerykańskiego vlogera zajmującego się popularyzacją nauki w Internecie (prywatnie, brata pisarza Johna Greena). Powieść w oryginale ukazała się w 2017 roku. Dostępna jest już nieprzetłumaczona jeszcze na język polski część druga pt. „A Beatifully Foolish Endeavor” (2020). Autor początkowo planował komiks, ale w trakcie prac nad książką (od 2013 roku), zdecydował się na formę powieściową. Inspirował się Diuną Franka Herberta oraz serią z Harrym Boschem Michaela Connelly’ego.

To rozgrywająca się współcześnie fabuła fantastyczno-naukowa doprawiona absurdem. Jej bohaterką jest dwudziestokilkuletnia April May, która przypadkowo staje się celebrytką na miarę światową. Podczas nocnego powrotu do domu dostrzega na ulicy zadziwiającą rzeźbę przypominającą transformersa. Początkowo bierze go za jakąś artystyczną instalację, ale wkrótce okazuje się że podobne obiekty pojawiły się jednocześnie się na całym świecie. Nagraną z przyjacielem i umieszczoną w mediach społecznościowych relację opisującą tajemniczą rzeźbę publikują wszystkie stacje telewizyjne i internetowe serwisy. Bohaterka postanawia potraktować to wydarzenie jako projekt marketingowy i odnosi sukces. Szybko okazuje się, że monumentalne postacie transformersów nie są częścią artystycznego happeningu a ich pochodzenie jest… kosmiczne. Ludzie na całym świecie zaczynają śnić ten sam sen, w którym mają za zadanie rozwiązywać rozmaite zagadki by przenosić się na dalsze poziomy zaawansowania, tak jak w grach komputerowych.

Wciągająca i prowadzona ze świeżym pomysłem fabuła. Autor dobrze „ograł” motyw potężnego wpływu mediów a szczególnie serwisów społecznościowych na życie i postawy ludzi oraz politykę światową. Obnaża pustkę i banał przekazów medialnych, mechanizm hejtu internetowego wraz z jego tragicznymi skutkami oraz uzależnienie od celebryckiej sławy. Wykreowana przez autora postać bohaterki odznacza się cechami szczególnie predysponującymi ją do bycia obiektem negatywnych, anonimowych ataków – jest młodą, biseksualną kobietą, zabierającą głos publicznie w sprawach wagi państwowej. Jest również przedstawicielką pokolenia funkcjonującego od najmłodszych lat w rzeczywistości wirtualnej, łatwo porzucającego wymagające więcej energii relacje rodzinne i miłosne na rzecz równoległego życia w Internecie.

Świetna fabuła z zaskakującym finałem. Czytelnicy z pewnością będą niecierpliwie czekać na kontynuację.

Wydanie w miękkiej oprawie, klejone.