„Czarnobyl i Fukushima”

Autor: Tomasz Ilnicki
Wydawnictwo: PWN

 

 

 

 

 

 

Nowa publikacja Tomasza Ilnickiego, pasjonata tematu nuklearnych katastrof znanego czytelnikom z wydanej w 2017 roku książki pt. „Azyl. Zapiski stalkera”, poświęconej czarnobylskiej strefie wykluczenia. W najnowszej porównuje awarię w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej (1986) i w Elektrowni Atomowej Fukushima (2011). Katastrofie japońskiej poświęcona była też prezentowana u nas na przeglądzie 4/14 książka Piotra Bernardyna „Słońce jeszcze nie wzeszło”.

Publikacja Tomasza Ilnickiego, tak jak wspomniana poświęcona jest kwestii bezpieczeństwa nuklearnego. Pod tym właśnie kątem autor odtwarza wydarzenia, które doprowadziły do katastrofy i to, co nastąpiło po niej. Temat przedstawia od podstaw tłumacząc zasady działania elektrowni i wykorzystania energii z rozszczepiania atomów. To bardzo przystępny, obrazowy i zrozumiały dla laika wywód. Treść bogata jest w obszerne komentarze ekspertów. Są to między innymi wypowiedzi Zuzanny Podgórskiej (Zakład Fizyki Jądrowej Wydziału Fizyki PW), Rafała Mińko (Państwowa Agencja Atomistyki), Dariusza Aksamita (Wydział Fizyki PW), Adama Rajewskiego (Instytut Techniki Cieplnej PW), Ludwika Dobrzyńskiego (ekspert w zakresie metod jądrowych fizyki ciała stałego i wpływu małych dawek promieniowania jonizującego na organizm). Nie zabrakło także głosów uczestników (naukowców, pracowników elektrowni) i obserwatorów obu katastrof.

Popularnonaukową konwencję tekstu autor przełamuje reporterskimi wtrętami dokumentującymi jego eksplorację terenów Czarnobyla i Fukushimy. Tomasz Ilnicki opisuje dzień dzisiejszy obu stref wykluczenia. Szczególnie ciekawa jest sytuacja samosiołów zamieszkujących strefę zamkniętą w Czarnobylu i kwestia „turystyki jądrowej”. Autor przedstawia też lokalny konflikt społeczny dotykający przesiedleńców z Fukushimy, skutki zdrowotne (w tym i psychiczne) jakie ponieśli mieszkańcy stref skażenia. Punktuje błędy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego ZSRR i Japonii i znajduje niestety też te, które po kilkudziesięciu latach powielono w Fukushimie (np. wywożenie ludności z terenów mniej skażonych i grupowanie ich w miejscach o wyższym promieniowaniu).

Zajmująca lektura nie tylko dla pasjonatów tematyki. Książka zawiera zdjęcia aktualne zdjęcia oraz bibliografię z podziałem na źródła i zalecającą.
Wydanie w miękkiej oprawie, klejone.