„Szpica”

Autor: Adam Makos
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis

 

 

 

 

 

 

Druga opublikowana w Polsce książka amerykańskiego historyka i dziennikarza, wydawcy magazynu militarnego „Valor”. Na przeglądzie 18/14 prezentowaliśmy publikację jego autorstwa pt.: „Rycerze wojennego nieba”.

Najnowszą Adam Makos zadedykował amerykańskiej 3. Dywizji Pancernej „Spearhead”, tytułowej Szpicy walczącej w okresie II wojny światowej na Wale Zachodnim i w Ardenach. Główną postacią tomu jest czołgista wspomnianej Dywizji, Clarence Smoyer, który po kilkudziesięciu latach od wydarzeń w Kolonii, z marca 1945 roku postanowił obejrzeć film dokumentalny Jim Batesa pt. „Scenes of war”, na którym uchwycony został pojedynek załogi jego czołgu z żołnierzami z niemieckiej pantery. Jedna ze scen powoduje u niego po kilkudziesięciu latach od zakończenia wojny, zespół stresu pourazowego. Wiele razy odtwarza tragiczne wydarzenie uwiecznione na taśmie. Wreszcie, w 2013 roku wyrusza do Kolonii by zobaczyć się z niemieckim celowniczym Gustavem Schaeferem, czołgistą z którym starł się w pancernym pojedynku. To spotkanie będzie niezwykle ważne dla nich obu.

Adam Makos odtwarza wojenną, pancerną epopeję widzianą z obu stron konfliktu – życie codzienne czołgistów amerykańskich i niemieckich. To napisany żywym, obrazowym językiem, bliskim powieściowej narracji, trzymający w napięciu reportaż wojenny. Znakomita lektura. Godna polecenia.

Książka zawiera czarno-białe zdjęcia (w tym kadry z filmu „Scenes of war”) oraz indeks.
Wydanie w twardej oprawie, szyte. Nieco większa czcionka.