„Świat poza fizyką. Powstanie i ewolucja życia”

 

Autor: Stuart A. Kauffman
Wydawnictwo: Copernicus Center Press Sp. z o.o.

Stuart A. Kauffman jest lekarzem, biologiem teoretycznym, badaczem systemów złożonych, jednym z czołowych intelektualistów naukowych na świecie.

W swojej książce szuka odpowiedzi na pytanie skąd pochodzimy. Fizyka nie daje nam gotowej odpowiedzi, bo żyjemy w świecie poza fizyką. Należymy do świata żywych stworzeń, które same się tworzą. Brakuje nam jednak pojęć, aby to wszystko wyrazić. Nie potrafimy zawczasu przewidzieć tego, co powstanie w wyniku działań ewolucji.

Kwitnąca biosfera nieustannie stwarza własne, nowe możliwości stawania się, coraz bardziej liczne i różnorodne. To samo dotyczy rozwijającej się gospodarki. Nowe towary tworzą nisze dla jeszcze nowszych produktów. Ostateczność jest jedynie wsparta na zasadach fizyki. Podąża swym własnym kursem po oceanach nieznanego.

Kauffman stawia więc tezę, że ewoluujące życie nie jest maszyną. Jego zdaniem jesteśmy elementami żywego świata o niewyobrażalnej kreatywności. Książka jest napisana językiem naukowym i będzie na pewno bardziej zrozumiała dla czytelników interesujących się fizyką, ale znajdziemy tu także wiele filozoficznych rozważań, cytatów z Kanta, Kartezjusza czy Heraklita. Polecam. Oprawa twarda, szyta, rysunki, przykłady działań.