Stracone miliony Jess Walter

„Stracone miliony”

Stracone miliony Jess WalterAutor: Jess Walter                                                        Wydawnictwo: Poradnia K

 

Śmiało można powiedzieć, że Jess Walter jest spadkobiercą Johna Steinbecka. Fani powieści realistycznych pokroju „Gron gniewu” powinni sięgnąć natychmiast – jeśli do tej pory tego nie zrobili – po całą twórczość Waltera. Jego najnowsza powieść potwierdza wysokie loty autora.

Rzecz dzieje się na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Walter na protagonistów wybiera dwóch braci Dolanów. Perypetie rodzeństwa kumulują w sobie amerykańską historię, stając się jej syntezą. Starszy z braci (Gig) angażuje się w ruch robotniczy, wiedzie życie awanturnika, lubi się przemieszczać. Młodszy brat (Rye) pragnie spokojniejszego rytmu, lecz podziw dla Giga oraz kiełkujące uczucie do sufrażystki Elizabeth Gurley Flynn (postać autentyczna) sprowadzą go na drogę związku Robotników Przemysłowych Świata.

Rye – bohater uczciwy, pogodny, pracowity – zostanie wciągnięty w wir wielkiej historii. Walter opisuje wszystko z rozmachem, operuje znakomitym językiem zarówno na poziomie narracji, jak i dialogów. Świat przedstawiony nasycony jest wytrawną kompozycją wątków historycznych, sensacyjnych i społecznych. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam. Poprzednio na liście: „Ścieżka nad urwiskiem” (p. 6/14).