Wbrew pozorom

Autorka: Hanna Bilińska-Stecyszyn
Wydawnictwo: Silver Oficyna Wydawnicza

 

Powieściowy debiut Hanny Bilińskiej Stecyszyn, autorki autobiograficznej „Peluni” poświęconej matce to również lektura w pewnym stopniu traktująca o figurze rodzicielki. Mimo, że fabuła ma równoprawnych bohaterów obu płci to właśnie kobiety wydają się być w niej najbardziej sprawcze. Spełniają się w macierzyństwie odmiennie i niosąc diametralnie różne wartości, w tym i pejoratywne, kulturowo związane z ikoniczną postacią złej teściowej.

Narracja podzielona między troje bohaterów jest rozciągnięta w czasie między realiami PRL a współczesnością i przedstawia ich życiowe perturbacje determinowane tzw. jedynym, słusznym wyborem. Decyzja pójścia za głosem serca lub rozumu, oparta na argumentach bycia przyzwoitym człowiekiem, wiernym wartościom takim jak poczucie obowiązku, szacunek dla drugiej osoby, miłość do dzieci okazuje się być pułapką. Schemat być może powieli kolejne pokolenie…

„Wbrew pozorom” w wersji roboczej autorka zatytułowała inaczej, podając czytelnikowi konkretną sugestię tematyki powieści. Mniej oczywisty tytuł pozwala na większą swobodę interpretacji fabuły. Powieść napisana w bardzo ciepłym, lekkim i potoczystym stylu z pewnością spodoba się czytelnikom poszukującym lektury obyczajowej z wątkiem niespełnionej miłości, zapewniającej wzruszenie i… szczęśliwy, choć nieśpieszny finał.

Książka wydana w miękkiej oprawie, klejona.

Uwagę zwraca edycja: duży druk i odcień użytego papieru, ułatwiające lekturę. Wszystkie książki Oficyny Wydawniczej Silver cechuje dbałość o potrzeby czytelników poszukujących książek drukowanych dużą, czytelną czcionką.

Fragment książki: https://silverow.pl/portfolio/wbrew-pozorom-hanna-bilinska-stecyszyn/