Pepe idzie do dentysty

Autorka: Annakarin Garhamn
Wydawnictwo: Edgard

Poziom czytelniczy: BD I

 

 

Nowy tomik w cyklu szwedzkiej ilustratorki Anny-Karin Garhamn, z bohaterem, kilkuletnim Pepe. Autorka przedstawia go w rozmaitych, codziennych sytuacjach, które najprawdopodobniej spotkają również małych czytelników. Takie poznawcze funkcje przyświecały poprzednim częściom cyklu prezentowanym na przeglądach. Były to: „Pepe idzie do kina” p. 12/19 oraz „Pepe jeździ na rowerze” i „Pepe leci samolotem” p. 20/19.

Pierwsza wizyta u stomatologa to wydarzenie budzące w dzieciach obawy. Nieznane otoczenie i dziwne polecenia, których wykonania domagają się dorośli wyzwalają strach. Początkowa ciekawość i ekscytacja Pepe znikają, gdy tylko chłopiec siada na fotelu. Z wsparciem mamy i przyjaznym podejściem dentystki udaje się skłonić go do otwarcia buzi i wizyta kontrolna przebiega w miłej atmosferze. Autorka celnie, w prostych zdaniach portretuje słowem i obrazem uczucia jakich doświadcza mały bohater, oswajając lęki, krok po kroku objaśniając kolejne zdarzenia będące udziałem chłopca.

Książeczka świetnie nadaje się jako lektura przed pierwszą wizytą dziecka u dentysty. Szczegółowo opisuje działanie i funkcje sprzętów dentystycznych, wyjaśnia dlaczego higiena jamy ustnej jest ważna, to jak przygotować się do wizyty zakończonej utartym już i w polskich warunkach zwyczajem drobnego upominku dla pacjenta. Ilustracje są bardzo szczegółowe, dostosowane do dziecięcej perspektywy, skłaniające do dokładnych oględzin i trafnie oddające codzienność bohatera. Tomik tradycyjne kończy obrazkowy słowniczek tematyczny oraz Dyplom za mycie zębów, z miejscem do wypełnienia imieniem dziecka („dyplom” umieszczony jest na wyklejce, ta cecha nie przekreśla wartości książki jako zakupu bibliotecznego).

Książka w twardej oprawie, na kredowym papierze. Szyta. Polecam całą serię.