Mozaika życia

Autorka: Andrea Goldsmith
Wydawnictwo: Harde Wydawnictwo

 

 

 

Pierwsza, polska publikacja australijskiej autorki, Andrei Goldsmith. Przed debiutem zawodowo zajmowała się też logopedią i nauczała kreatywnego pisania. To już jej ósma powieść.

Fabuła „Mozaiki życia” zawiera wiele wątków wspólnych z przeszłością rodzinną autorki. Jej dziadek emigrował z Rosji do Australii w 1900 roku, stając się częścią tamtejszej, żydowskiej diaspory, tak jak główna bohaterka powieści Galina, która opuszcza ZSRR w czasach pierestrojki. Z częścią wykreowanych postaci autorka dzieli podobne pasje – zamiłowanie do muzyki, sztuki, talent pisarski… Galinę czytelnik poznaje w krytycznym momencie życia. Umiera jej matka, z którą korzystając ze zmian politycznych w ZSRR połowy lat 80. XX wieku, planowały emigrację. Przypadkowe spotkanie na leningradzkiej ulicy sprawia, że dziewczyna zmienia początkowo obrany cel wyjazdu z USA na Australię. Bohaterka powoli buduje nową tożsamość, stara się wtopić w nową społeczność, unika języka rosyjskiego. Ma tu oddanego sprzymierzeńca. Spotkany jeszcze w Leningradzie utalentowany i oczarowany nią Australijczyk roztacza nad nią opiekę a z jego rodzicami łączą ją prawdziwie familiarne relacje. Retrospekcje ukazują tragiczne losy rodziny Galiny w radzieckiej Rosji i jakże inne, ale równie, w wymiarze wolności osobistej ograniczone drogi życiowe nowych, australijskich przyjaciół.

To historia napisana z wyczuciem i uwagą skierowaną na homo sovieticus na emigracji. Ukazuje zderzenie kultur, przeciwności jakie musi pokonać emigrant, jeśli chce się wtopić w nową społeczność, zrozumieć zasady nią rządzące, zachować lub odrzucić dawne wartości. To również opowieść o trudnej, nieoczywistej miłości, jej odmianach, zdradzie, samotności, młodzieńczych ideałach. Lektura wielowymiarowa i mimo wiodącego motywu, uniwersalna. Wciąga. Polecam.

Wydanie w miękkiej oprawie, klejone.