Bibliotekarka z Paryża


Autorka: Janet Skeslien Charles
Wydawnictwo: Mando

 

Książka nagradzanej amerykańskiej autorki to wciągająca powieść zainspirowana prawdziwą historią paryskich bibliotekarzy w czasie II wojny światowej, która urzeknie miłośników książek i bibliotek.

Odile, młoda, ambitna paryżanka, od dzieciństwa uwielbia książki, a w bibliotece czuje się jak w domu. Zafascynowana klasyfikacją dziesiętną Deweya, którą zna na pamięć, zatrudnia się w swojej ukochanej Amerykańskiej Bibliotece w Paryżu. Z jej decyzji o podjęciu pracy nie jest zadowolony ojciec, który chciałby, aby jak najszybciej wyszła za mąż. W tym celu zaprasza na niedzielne obiady swoich podwładnych, aż w końcu jeden z nich skrada serce Odile. Szczęśliwe życie dziewczyny przerywa wojna. Martwi się o swojego brata bliźniaka, który trafia do niemieckiej niewoli, jak też o żydowskich czytelników mających zakaz wstępu do biblioteki. Wraz z innymi bibliotekarzami, dostarcza im książki, ryzykując swoje życie. Po wielu latach w małym miasteczku w Montanie kawałki przeszłości tajemniczej, zamkniętej w sobie, owdowiałej sąsiadki pochodzącej z Francji próbuje poskładać nastoletnia Lily. Gdy mama dziewczynki umiera, Odile opiekuje się nią, a między nimi rodzi się niezwykła więź.

Akcja powieści toczy się dwutorowo: w latach 1939-1944 w Paryżu, ukazując młodość głównej bohaterki, a także w latach 1983-1988 w Montanie, przeplatając dalsze losy Odile z historią Lily. Autorka w bardzo ciekawy sposób opisuje historię Amerykańskiej Biblioteki w Paryżu, którą poznała pracując w tej bibliotece w 2010 roku jako kierownik programowy. Znakomicie odtwarza życie w Paryżu pod okupacją niemiecką, pokazuje szczegóły bibliotecznego życia oraz działalność bibliotekarzy na rzecz żołnierzy i czytelników. Podejmuje też tematykę donosicielstwa, „kruczych listów”, zdrady i moralności.

Poruszająca, dobrze napisana i skonstruowana opowieść o przyjaźni, miłości (również do książek), poświęceniu, lojalności, popełnianiu błędów oraz walce o siebie. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam.