Ostatni taki szczyt. Jak zdobyto Kanczendzongę


Autor: Mick Conefrey
Wydawnictwo Mova

 

Książka brytyjskiego pisarza oraz twórcy filmów dokumentalnych o tematyce alpinistycznej (m.in. dla stacji BBC, History Channel i Discovery) to fascynująca historia wypraw na Kanczendzongę, trzecią pod względem wysokości górę świata i najtrudniejszy himalajski ośmiotysięcznik, nazwany przez rodowitych mieszkańców Sikkimu Pięcioma Skarbnicami Wiecznego Śniegu.

Autor, opierając się na materiałach prasowych z epoki, dokumentach, pamiętnikach, listach, a także wywiadach, rekonstruuje pierwsze próby zdobycia „himalajskiej bestii” oraz pierwsze wejście na szczyt. Śledzimy przebieg pełnych zmagań i morderczej walki wypraw, od pierwszej próby podjętej w 1905 roku przez brytyjskiego, ekscentrycznego wspinacza i okultystę, Aleistera Crowleya, przez dwie ekspedycje niemieckiego alpinisty, Paula Bauera, w 1929 i 1931 roku, które przyniosły mu światowy rozgłos, aż do punktu kulminacyjnego tej – jak pisze autor – „epickiej sagi o Kanczendzondze”  – zdobycia szczytu w 1955 roku przez dwie pary brytyjskich wspinaczy podczas ekspedycji zwiadowczej pod przywództwem Charlesa Evansa. Dowiemy się też, z jakimi problemami logistycznymi i technicznymi borykali się uczestnicy poszczególnych wypraw, jak wyglądały relacje między nimi, jak zmieniała się wspinaczka wysokogórska w pierwszej połowie XX wieku, w ostatnim zaś rozdziale poznamy dalsze losy bohaterów.

Wciągająca, dobrze napisana opowieść o zdobywaniu legendarnego szczytu, ale też o początkach współczesnego alpinizmu, historii eksploracji Himalajów oraz pionierach himalaizmu. Książka zawiera bibliografię, źródła, indeks, mapy oraz czarno-białe ilustracje. Oprawa twarda, szyta. Ciekawa propozycja dla miłośników literatury górskiej. Bardzo polecam. Poprzednio: „Duchy K2” p. 16/19.