Co zrobić z idiotami i jak samemu nie wyjść na idiotę Maxime Rovere

Co zrobić z idiotami i jak samemu nie wyjść na idiotę

Co zrobić z idiotami i jak samemu nie wyjść na idiotę Maxime RovereAutor: Maxime Rovere                                                 Wydawnictwo: Znak Koncept

 

Oryginalna forma poradnika, ale jak mogło być inaczej, gdy za jego pisanie bierze się filozof. Maxime Rovere (I raz na liście) jest specjalistą od filozofii Spinozy. Prezentowana pozycja stanowi raczej odskocznię od naukowo-humanistycznej codzienności. Lekka konwencja zarówno na poziomie języka, jak i treści zaowocowała intrygującą poradniczą refleksją.

Każdy rozdział poprzedza myśl przewodnia, rozwijana następnie w toku wywodu. I tak na przykład w rozdział pt. „Dlaczego idioci wolą niszczyć” wprowadza taka mądrość: „Nie narzucaj swoich norm. Negocjuj normy innych ludzi”. I już wiemy, że autorowi nie chodzi wyłącznie o idiotów tych najbardziej pospolitych. Przekaz francuskiego uczonego co prawda daje remedium również i na nich, ale meritum książki znajduje się raczej w analizie idiotyzmów systemowych (np. biurokracji).

Rovere nie walczy z wiatrakami. W humorystyczny i niezwykle inteligentny sposób próbuje wskazać instrukcję obsługi idiotów. To nieprawda, że można przygotować się na koniec świata, ale na nadejście idiotów (a że nadejdą to pewnik) wprost przeciwnie. Wystarczy sięgnąć po tekst Maxime’a Rovere, który stworzył podwaliny nowego gatunku – poradnikowego eseju. Oprawa miękka, klejona.