Kąkol

Autorka: Zośka Papużanka
Wydawnictwo: Marginesy

 

 

 

 

 

 

Najnowsza powieść krakowskiej pisarki, teatrolożki i nauczycielki języka polskiego. Za debiut „Szopka” Zośka Papużanka nominowana była do Nagrody Literackiej Nike 2013 i Paszportów Polityki 2012.

Sugestywna, sensualna proza. Dziecięce wspomnienia z wakacji na wsi, nie tak sielankowe jakby by się chciało. Pozornie beztroskie, dzikie, trochę samopas.
„Kąkol” przeniesie czytelnika dzielącego podobne, co bohaterka doświadczenia w dawno minione lata.
Tekst buzuje letnią spiekotą, słychać owady, czuć zapach trawy, sok z rozgniecionych owoców i… niechęć skrytą pod uszczypliwymi komentarzami, ostentacją, pogardliwymi spojrzeniami ze strony bliskich dziewczynki. Obraz wsi zamkniętej we wspomnieniu miastowej dwunastolatki, emocje wynikające z jej sytuacji domowej, relacji z resztą krewnych, niedosytu przyjaźni wzbogacone są refleksją po latach, podbarwioną żalem i cynizmem.
Dziewczynka czy też dojrzała kobieta przywołująca miniony czas jest uważnym obserwatorem. Niezwykle plastyczne portrety dziadka i ojca, hołdujących stereotypowej, patriarchalnej roli oraz kobiet, uwikłanych we wzajemne pretensje, przedstawiają rodzinę, która tylko pozornie wypełnia swoją definicję.
Powieść jest barwna, pełna metafor a jej treść i urokliwa, i pełna smutku, wyliczająca dziecięce krzywdy i wojenki dorosłych. Słodko gorzka historia przetykana zabarwionym absurdem humorem ujawniającym się chociażby w opisie walki o miedzę między dziadkiem, przerażającym satrapą a starą sąsiadką czy w portrecie ekscentrycznej ciotki, „Grety Garbo polskiej wsi”.

Nostalgiczna, poetycka. Zachwycająca.
Wydanie w twardej oprawie, szyte. Uwagę zwraca szata graficzna oprawy (wyklejka pierwszej strony okładki).
Ostatnio na p. 11/20 „Przez”.

Fragment powieści: https://marginesy.com.pl/uploads/attachments/133389/PapuzankaKakol_fragment.pdf.pdf