Beatlesi w Polsce Maciej Hen

Beatlesi w Polsce

Beatlesi w Polsce Maciej HenAutor: Maciej Hen                                                      Wydawnictwo: Agora

 

Najnowsza książka Macieja Hena (poprzednio na liście: „Deutsch dla średnio zaawansowanych” p. 19/19) to owoc wieloletniej pasji i miłości autora do grupy The Beatles. Zbiorowe szaleństwo, niegdyś wywołane przez czwórkę z Liverpoolu, może powrócić dla wiernych słuchaczy, którzy sięgną po prezentowaną pozycję. Hen znalazł oryginalny klucz do opowiedzenia historii Beatlesów poniekąd na nowo, bo wyłącznie z polskiej perspektywy.

Taki koncept musiał zakładać powiązanie recepcji zespołu na naszym gruncie z ogólną sytuacją w kraju. Hen czyni to jednak subtelnie, np. „12 lipca 1963 roku w Londynie ukazała się epka Beatlesów <<Twist and Shout>>, a kilka dni później we Wrocławiu ogłoszono epidemię czarnej ospy”. Dlatego narracja łatwo wciąga. Hen raz po raz chwyta też za ciekawe źródło, jak pierwsza wzmianka w polskiej prasie o Beatlesach (łamy „Przekroju”); doskonale również recenzuje poszczególne płyty, które poddaje rzetelnej analizie zarówno na poziomie tekstowym, jak i kompozytorskim. Na końcu przyznaje ponadto każdemu utworowi gwiazdki jakości, co skłania czytelnika do ich odsłuchania.

Ważną częścią książki są wywiady z miłośnikami Beatlesów, a wśród nich znajdziemy artystów (Lech Janerka, Zbigniew Krzywański), dziennikarzy (Cezary Łazarewicz), ale też osób z „podziemia”, zwykłych fanów, których ogrom wiedzy o Beatlesach może przytłoczyć. Piękna opowieść o kultowej kapeli. Oprawa miękka, klejona.