Beata Pawłowicz Tomasz Srebnicki Cyfrowe dzieci

Cyfrowe dzieci

Beata Pawłowicz Tomasz Srebnicki Cyfrowe dzieciAutorzy: Beata Pawłowicz, Tomasz Srebnicki       Wydawnictwo: Zwierciadło

 

Druga wspólna książka dziennikarki Beaty Pawłowicz i psychologa dziecięcego Tomasza Srebnickiego. Poprzednio na liście: „Niezwykły rodzic” (p. 20/19). Duet ponownie się sprawdził. Tym razem poradnik w formie wywiadu rzeki dotyczy przede wszystkim trudności komunikacyjnych między rodzicem a dzieckiem, które wciąż pogłębiają się w epoce cyfryzacji wszystkiego i wszystkich.

Światy ludzi młodych i dojrzałych rozjeżdżają się, ale wypowiedzi Srebnickiego pokazują, że nawet skrajne problemy można rozwiązać ze stoickim spokojem. Współcześni rodzice skorzystają bardzo na prezentowanej lekturze, jeśli nie wiedzą jak bez krępacji poradzić sobie w rozmowie z dzieckiem na temat seksualności (vide: niezwykle wartościowy wątek dziecięcej masturbacji).

To oczywiście dość standardowy, ale istotny przykład. Srebnicki proponuje scenariusze rozmów idealnych z pociechą na wiele innych tematów: począwszy od zakupu psa, przez sprzątanie łazienki, po pierwszy samodzielny wyjazd na wakacje z chłopakiem. Dzięki tej mądrej książce rodzice w kryzysie powinni uwierzyć, że odbudowa właściwych relacji z dzieckiem jest możliwa. Dowiedzą się również, czego nie robić w kontaktach z własną pociechą.

Całość składa się z dwunastu zróżnicowanych tematycznie rozdziałów, a rozmowa Pawłowicz ze Srebnickim – choć szalenie merytoryczna – płynie swobodnie i wciąga jak dobra fabuła. Oprawa miękka, klejona.