Zagadka purpurowej orchidei Beata Stelmaszyk

Zagadka purpurowej orchidei

Zagadka purpurowej orchidei Beata StelmaszykAutorka: Agnieszka Stelmaszyk                                 Ilustratorka: Magdalena Babińska                      Wydawnictwo: Wilga

 

Pierwsza część nowej serii autorstwa popularnej autorki, Agnieszki Stelmaszyk. Prezentowana powieść łączy ze sobą różne gatunki, co coraz częściej zdarza się w literaturze dla dzieci. Sensacja z domieszką przygody i kryminału po prostu łatwiej wciąga czytelnika w świat przedstawiony.

Rzecz rozpoczyna się na Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w Warszawie, podczas której znika jedna z prelegentek – Alicja Szafrańska. Okazuje się, że brała ona udział w poszukiwaniach – tytułowej – purpurowej orchidei, zagrożonego gatunku. Ten piękny kwiat jest jednak łakomym kąskiem nie tylko dla badaczy. Jego ostatni okaz pada łupem ekscentrycznego i bogatego kolekcjonera. Zaginięcie Szafrańskiej nie będzie jedynym, co wywoła do akcji Klub Przyrodnika prowadzony przez czwórkę przyjaciół. Działają oni nie tylko w Polsce, lecz także za granicą.

Właściwie od samego początku autorka nie daje odetchnąć i pędzi z fabułą naprzód. Czytelnicy powinni więc być bardzo zadowoleni z zapowiedzianego już drugiego tomu. Elementy detektywistyczne uzupełniają wątki typowo botaniczne dzięki sześciu numerom „Biuletynu Przyrodniczego” włączonego do powieści. Natomiast – można rzec – najsmaczniejszą ciekawostką są przepisy na koktajle owocowe.

Pozycja zawiera kolorowe zdjęcia roślin i bardzo dobre ilustracje Magdaleny Babińskiej. Przestrzeń książki została wykorzystana maksymalnie. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam. Poprzednio na liście: „Nowe przypadki kociej gromadki” (p. 23/20).