Między światem a mną Ta-Nehisi Coates

Między światem a mną

Między światem a mną Ta-Nehisi CoatesAutor: Ta-Nehisi Coates                                                                   Wydawnictwo: Agora

 

Ta-Nehisi Coates – jeden z najważniejszych współczesnych twórców afroamerykańskich – debiutuje na liście kultową książką „Między światem a mną”. Autor posłużył się formułą epistolarną. Rozdziały przyjmują konstrukcję listów pisanych do syna, w których Coates wykłada prawdę o micie amerykańskiego snu. Wiele rzeczy demaskuje, odsłania niewygodne fakty, pokazuje twarde dane na temat współczesnego oblicza rasizmu.

Coates uprawia coś w rodzaju życiopisania, to znaczy własne doświadczenia przekuwa w opowieść literacką. Mamy wprawdzie do czynienia z literaturą faktu, ale język autora jest plastyczny, dosadny i drobiazgowo dopracowany. Coates z dzieciństwa najbardziej zapamiętał to, że musiał nauczyć się, które rewiry należy omijać ze względów bezpieczeństwa. Autor oskarża Amerykę, co zawsze jest wyrazem dużej odwagi. Jego dorosłe życie skoncentrowało się na buncie przeciwko skostniałym zasadom i fałszowaniu prawdy między innymi o sytuacji czarnoskórych, nieoficjalnym przyzwoleniu na agresję wobec nich.

Intrygująca nowość, eseistyka na najwyższym poziomie. Oprawa twarda, szyta.