Superkultura Tomasz Żaglewski

Superkultura. Geneza fenomenu superbohaterów

Superkultura Tomasz ŻaglewskiAutor: Tomasz Żaglewski                                              Wydawnictwo: Universitas

 

Świetna rozprawa naukowa Tomasza Żaglewskiego, pracownika Instytutu Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu. Z perspektywy fanów kultury popularnej, którzy obserwują dynamiczny rozwój roli superbohatera w współczesnym przemyśle filmowym, prezentowana książka może być istną czytelniczą przygodą.

Autor co prawda unika pisania chociażby o Batmanach w reżyserii Christophera Nolana (zresztą od razu widać, że woli wersje Burtona i Schumachera), ale tytuł wskazuje, że celem badawczym był opis genezy fenomenu, a więc cofamy się do czasów, gdy jeszcze nikt nie słyszał o Christianie Bale’u.

Punktem dojścia są obszerne analizy postaci Supermana i Batmana właśnie, ale zanim to nastąpi, Żaglewski raczy czytelnika wprowadzającą wiedzą z zakresu pochodzenia herosów. Prezentowana pozycja w znaczący sposób ułatwia zrozumienie współczesnej popkultury, w pewnym stopniu stanowi nawet instrukcję jej obsługi. Książka powinna cieszyć się popularnością wśród młodzieży. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam. Poprzednio na liście: „Kinowe uniwersum super bohaterów. Analiza współczesnego filmu komiksowego” (p. 13/17).