Odzyskać przyszłość Sigrid Undset

Odzyskać przyszłość

Odzyskać przyszłość Sigrid UndsetAutorka: Sigrid Undset                                          Wydawnictwo: Ośrodek KARTA

 

Pamiętnik Sigrid Undset – jednej z najwybitniejszych norweskich pisarek. Książka oferuje niebanalne spojrzenie na II wojną światową. Perspektywa skandynawska w opisie wojennej traumy należy do rzadkości, zwłaszcza wśród naszych czytelników przyzwyczajonych głównie do polskich relacji.

Undset była bojującą przeciwniczką nazizmu już w latach trzydziestych, dlatego po ataku Niemców na Norwegię w 1940 roku zdecydowała się na ucieczkę z ojczyzny, wiedząc, że stanie się w niej oczywistym celem. Podróż przez Szwecję, Związek Radziecki, Japonię i Stany Zjednoczone zaowocowała oryginalną publikacją, którą od tej pory mogą cieszyć się polscy sympatycy wojennej literatury faktu.

Undset w „Odzyskać przyszłość” prezentuje wyborną formę językową, jej wywód płynie wybitnie naturalnie, a przekaz jest wyczerpujący i zróżnicowany. Z lektury wyłania się obraz niezmąconej do cna wojennym niepokojem norweskiej mentalności. Wyróżniają się też same opisy podróży; zwłaszcza rozdział pt. „Czternaście dni w Rosji”. Dla fanów niesztampowych ujęć II wojny światowej pozycja obowiązkowa. Oprawa miękka, klejona.