Zagadka Iny Benity Marek Teler

Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci

Zagadka Iny Benity Marek TelerAutor: Marek Teler                                                        Wydawnictwo: Bellona

 

Znakomita książka Marka Telera, dziennikarza pasjonującego się historią kobiet i artystów II RP. Autor jest wciąż bardzo młody (rocznik 1996), dlatego tym bardziej należy mu się szacunek za wykonaną pracę. Widać, że Teler żyje opisywaną tematyką, która częstokroć trywializowana w literaturze przedmiotu, traktowana powierzchownie w oparciu o sążnistą bibliografię nabrała nowego wymiaru i blasku.

W centrum publikacji stoi Ina Benita, ale główny atut prezentowanej książki zasadza się na szerszym ujęciu problematyki. Benita daje Telerowi piękną twarz, fascynujący i obfity w najróżniejsze wydarzenia oraz zwroty akcji życiorys, ale staje się też dlań trampoliną, od której odbija się, aby uchwycić to, co niezauważalne. Chodzi mianowicie o nieoczywistość wyborów dokonywanych przez artystów w czasie okupacji. Autor bywa w tym bardzo twórczy, jak chociażby w wątku Igo Syma – chyba najbardziej znanego zdrajcy wywodzącego się ze środowiska filmowego; nawiasem mówiąc kochanka Iny Benity.

Teler jest szczególarzem, ale inaczej być nie może w przypadku takich książek. Wymuszają one na autorze przemianę w śledczego, który oprócz zebrania faktów potrafi je jeszcze analizować. Tak właśnie się stało. Wielbiciele dziennikarskich dochodzeń w sprawie najciekawszych przypadków i kuluarów kultury II RP będą zachwyceni. Oprawa miękka, klejona.