Szarady Knut Hamsun

Szarady

Szarady Knut HamsunAutor: Knut Hamsun                                                            Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie

 

Oryginał „Szarad” ukazał się w 1892 roku, a pierwsze polskie wydanie w 1928 roku. Długo przyszło czekać na wznowienie tej spektakularnej powieści, ale w przypadku takiej literatury naprawdę nigdy nie jest za późno. Knut Hamsun należy do norweskich klasyków, w 1920 roku otrzymał literacką nagrodę Nobla za powieść „Błogosławieństwo ziemi”.

„Szarady” znacząco wyprzedziły swój czas, autor stworzył podwaliny pod powieść modernistyczną złożoną z wielu warstw i technik narracyjnych. Do dzisiaj czyta się ją świetnie. Rzecz dzieje się w 1891 roku w małym miasteczku, do którego przybywa tajemniczy jegomość. Mężczyzna błyskawicznie robi wokół siebie wielki szum, zdobywa zaufanie jednych, budzi wrogość drugich, zakochuje się w córce pastora przeznaczonej już komuś innemu. Ten inny jednak ginie. Czy rzeczywiście było to samobójstwo?

Zabawny, neurotyczny, wprost przedziwny bohater, zagadka kryminalna, elementy grozy i baśni, znakomite dialogi. Oto przykład: – Dlaczego całujesz ziemię, po której właśnie stąpałem? – Bo usta mi krwawią, a nie chcę ubrudzić twoich butów. Czego tutaj nie ma! Jest wszystko, a nawet coś ponad. Wartościowe słowo od tłumaczki Marii Gołębiewskiej-Bijak odsłania nieco kulisy translacyjnego trudu, a krótkie posłowie Larsa Frode Larsena pozwala umiejscowić powieść w kontekście dorobku twórczego Hamsuna oraz jego biografii. Oprawa twarda, szyta.