Fitz Roy Aconcagua Mirosław Falco Dąsal

Fitz Roy. Aconcagua

Fitz Roy Aconcagua Mirosław Falco Dąsal

Autor: Mirosław Falco Dąsal                                    Wydawnictwo: Bezdroża

 

Wyjątkowy dziennik Mirosława Falco Dąsala z wyprawy na szczyt Fitz Roy w Andach. Polacy w składzie: wspomniany Dąsal, Piotr Lutyński, Wiesław Burzyński, Michał Kochańczyk i Jacek Kozaczkiewicz wytyczyli wówczas (1984 rok) nową drogę na Fitz Roya. Dąsal zginął w górach w 1989 roku, Kozaczkiewicz poniósł śmierć w wypadku samochodowym. Pozostała trójka żyje i ma się dobrze.

Wydanie po kilkudziesięciu latach zapisków Dąsala – przy którym Lutyński, Burzyński i Kochańczyk intensywnie pracowali – stanowi piękne ukoronowanie ich serdecznej relacji. Dąsal opisywał wspinaczkę dzień po dniu, zwięźle acz skrupulatnie, dzięki czemu krajowa literatura górska wzbogaciła się o naprawdę cenną pozycję. Uczestnicy wyprawy zdobyli wierzchołek 24 grudnia. Trudno wymarzyć sobie bardziej efektowny symbol z punktu widzenia polskiej duszy. Dziennik Dąsala daje wgląd w codzienność wielkiego, trochę straceńczego i zawsze odrobinę bezsensownego wysiłku.

Czytany z dzisiejszej perspektywy zachwyca jednak przede wszystkim klimatem kumpelskiej przygody, dokumentacją wyjątkowego czasu w życiu każdego, kto w 1984 roku zaśpiewał kolędę w tak pięknych okolicznościach przyrody. Oprawa twarda, szyta, kredowy papier.