Autyzm i dieta. Co jako rodzic powinieneś wiedzieć

Autorka: Justyna Jessa
Wydawnictwo: Septem

 

 

 

 

 

 

Publikacja dla laików, chociaż określenie to nie do końca pasuje do adresatów książki, rodziców dzieci w spektrum autyzmu, którzy z racji diagnozy i uczestnictwa w terapii swoich latorośli dysponują dużą, głównie praktyczną wiedzą na temat cech autyzmu.

Autorką poradnika jest Justyna Jessa, dietetyczka z Kliniki Wrodzonych Wad Metabolizmu i Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Podczas studiów doktoranckich prowadziła badania bezpieczeństwa diet eliminacyjnych stosowanych u dzieci autystycznych.

Jedną z cech osób w spektrum autyzmu jest selektywność żywieniowa i neofobia. Autorka w przystępny sposób wyjaśnia mechanizm tego zjawiska i jego znaczenie dla dobrostanu organizmów i rozwoju fizycznego i psychicznego dzieci, szczególnie jeśli współwystępują z nim nietolerancje i alergie pokarmowe. Przedstawia też na przykładzie proces terapii integracji sensorycznej z wykorzystaniem różnych składników spożywczych, tak aby wprowadzić do diety jedzenie dotychczas eliminowane przez dziecko z różnych względów (np. z powodu jego faktury, smaku, wyglądu). Książeczkę kończy spis przepisów przygotowanych przez Paulę Kraśniewską specjalizująca się w cateringu dietetycznym. To głownie receptury na dania bez kazeiny i glutenu. Towarzyszą im zdjęcia dań.

Wydanie w miękkiej oprawie, klejone. Książka zawiera bibliografię (głownie anglojęzyczną).