Sen o okapi

Autorka: Mariana Leky
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte

 

 

 

 

 

 

Pierwsza, prezentowana na liście nowości wydawniczych książka niemieckiej pisarki Mariany Leky. Tytuł ten okazał się bestsellerem na niemieckim rynku wydawniczym i przetłumaczony został na ponad dwadzieścia języków. Zostanie zekranizowany przez reżysera Arona Lehmanna.
Polska wersja tytułu powieści sugeruje oniryczny charakter fabuły i tak rzeczywiście jest. Pasuje do niej też określenie realizm magiczny. Przeplata się tu codzienność z baśniowością, melancholia i żywotność, ból fizyczny i duchowy z ukojeniem.

Gdzieś, jak przyznaje w wywiadzie autorka w jej rodzimym miasteczku Westerwald, w Kolonii (na tym kończą się wątki autobiograficzne, jak zarzeka się Mariana Leky) żyje dziewczynka otoczona miłością babci, przyszywanego dziadka i najlepszego przyjaciela, równolatka z którym spędza każdą chwilę. Nie jest to świat idealny. Mama dziewczynki myśli o rozwodzie, ojciec nieustannie wyrusza w świat na kolejne wyprawy, babcia tęskni do zmarłego kilkadziesiąt lat wcześniej męża a przyjaciel domu od zawsze skrywa miłość do nestorki rodu, nad która ciąży fatum. Jeśli przyśni się jej okapi, w krótkim czasie umrze ktoś z jej otoczenia. Gdy po latach sen babki wraca, życie wszystkich zmienia się diametralnie… Zanim zaskoczy ich śmierć, której ofiary nikt się nie spodziewał wszyscy próbują się do niej przygotować, rozliczyć z błędów lub zagłuszyć wątpliwości lekceważeniem…

Sugestywna, napisana pięknym językiem powieść o prawie zwyczajnym życiu, przemijaniu, miłości, z nutą filozoficznej zadumy, ale momentami też lekko ironiczna.

„To, co stąd można zobaczyć” (tak brzmi dosłowne tłumaczenie tytułu) zależy wyłącznie od czytelnika i jego doświadczeń życiowych. Polecam. Wydanie w twardej oprawie, szyte. Większa, wygodna w czytaniu czcionka.