Książki

Ilustratorka: Nikola Kucharska
Teksty: Joanna Kończak i Katarzyna Piętka
Seria: Jak to działa?
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

 

Kolejny tom popularnonaukowej serii „Jak to działa?” autorstwa cenionej ilustratorki i twórczyni komiksów, tym razem przybliża młodym czytelnikom historię książek, papieru, druku i bibliotek. Świetnym ilustracjom Nikoli Kucharskiej towarzyszą teksty Joanny Kończak i Katarzyny Piętki.

W tej części dziadek Ignacy pomaga swojej dociekliwej wnuczce Klarze rozwijać pasję książkową. Zabiera ją na targi książek, do papierni w Dusznikach-Zdroju na warsztaty robienia papieru czerpanego, do zrekonstruowanej pracowni Gutenberga i na spotkanie autorskie w bibliotece. Tłumaczy, jak zbudowana jest książka, a także jak wygląda proces jej powstawania – od napisania do wydrukowania.

Czytelnicy będą mieli też okazję zajrzeć do średniowiecznego skryptorium i pracowni zecera. Poznają gusta czytelnicze członków rodziny Klary i ich imponujący księgozbiór, zawody dla bibliofili, nietypowe książki i inspirujących autorów. Znajdą też świetne przekroje biblioteki i wydawnictwa. Książka znakomicie łączy wiedzę historyczną z faktami i ciekawostkami dotyczącymi współczesności, a także ze szczyptą humoru. Uwagę czytelników przyciągną pełne szczegółów ilustracje z komiksowymi dymkami.

Obowiązkowa lektura dla każdego bibliofila. Duży format, oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam.