Małpa mordercy

Autor: Jakob Wegelius
Wydawnictwo:  Zakamarki

Poziom czytelniczy: BD III/IV

 

 

 

 

 

Drugi tom opowieści o Sally Jones, niezwykle inteligentnej gorylicy, która po latach udręki ze strony ludzi znalazła azyl na statku przyjaciela jako okrętowy mechanik. Przez jakiś czas samowystarczalna dwójka, wiodła beztroski żywot. Niestety pewne niefortunne wydarzenie w lizbońskim porcie boleśnie zaważyło na ich dalszych losach. Kapitan Koskela zostaje oskarżony o zabójstwo a Sally Jones o mały włos nie staje się ofiarą podburzonej gawiedzi. Okrzyknięta małpą mordercy ukrywa się spędzając dnie i noce na lizbońskich dachach. Obdarzona ponadprzeciętną inteligencją gorylica za wszelką cenę chce udowodnić niewinność swojego przyjaciela.

W jej życiu znów pojawia się galeria ludzkich typów, nikczemnych oszustów i wyzyskiwaczy, szlachetnych i wiernych zasadom moralnym sprzymierzeńców. Niestety w przeważającej liczbie to osobnicy z pierwszej z wymienionych grup. Sally Jones konsekwentnie dąży do wyznaczonego celu wydostania kapitana z więzienia. To zadanie wymaga od niej wytrwałości i cierpliwego znoszenia przeciwności przedłużających starania gorylicy na lata. Z czasem zyskuje kilka przyjaznych jej osób wspierających jej dążenia.

Z pozoru zwykła „przygodówka” w wątkiem fantastycznym i zagadką kryminalną to napisana z rozmachem, barwna powieść niosąca bardzo czytelne, ale pozbawione natrętnego dydaktyzmu humanistyczne przesłanie o przyjaźni i wierności własnym wartościom.

Tom, mimo jego objętości, za sprawą lekkiego, potoczystego stylu pochłania się w mgnieniu oka. Intryga rozwija się na tle sugestywnie oddanych realiów. Czytelnik wędruje ulicami Lizbony wśród dźwięków fado, zagląda w zakazane, portowe zaułki, trafia na dwór kapryśnego indyjskiego satrapy, odkrywa tajniki rzemiosła organmistrza i mechanika okrętowego. Wszystko to podane jest dość szczegółowo, a jednocześnie w sposób przyciągający uwagę i fascynujący. Portrety głównej bohaterki i postaci odgrywających w opowieści ważne role przedstawione są wyraziście, z pogłębionym i przekonującym rysem psychologicznym a przy tym w sposób dostosowany do percepcji młodego czytelnika. Zresztą ta powieść z pewnością spodoba się i znacznie starszym odbiorcom.

Porywająca historia otrzymała stosowną oprawę graficzną. Książka wydana jest w twardych okładkach, na grubym papierze, ozdobiona przez autora rysunkami stylizowanymi na drzeworyty (na pierwszych stronach zamieszczone są portrety kluczowych postaci fabuły), z czcionką stylizowaną na krój ze starej maszyny do pisania. Tom zawiera tasiemkową zakładkę i tematyczne ilustracje na wyklejkach. Każdy detal okładki odnosi się do fabuły powieści.

Jakob Wegelius pozostawił zakończenie tomu otwarte. Być może czytelnicy dostaną kolejną szansę na spotkanie z niezwykłą Sally Jones. Nie jest konieczna znajomość treści tomu pierwszego pt. „Legenda o Sally Jones” p. 10/15. To niezależna kontynuacja.