Rzeszot Bartosz Sadulski

Rzeszot

Rzeszot Bartosz SadulskiAutor: Bartosz Sadulski                                               Wydawnictwo: Książkowe Klimaty

 

Debiutancka powieść Bartosza Sadulskiego – dziennikarza, poety, związanego z internetowym Dwutygodnikiem – to duży projekt, przemyślany i dopracowany koncept, który wymagał od autora pogłębienia wiedzy historycznej. Rzecz dzieje się w XIX wieku.

Sadulski wymyślił sobie arcyciekawego bohatera – pana Podedwornego (jego imienia nie zdradza). Jest on człowiekiem brylującym na salonach, zna Mickiewicza, Słowackiego, nawet Dickensa (postaci autentycznych pełno zresztą w tej powieści), uczestniczy w powstaniach, podróżuje, jest wszędzie, a gdy osiada w Galicji, robi tam karierę jako pionier w wydobyciu nafty. Koleje życia pana Podedwornego Sadulski pokazuje w formie biografii, ale nie ogranicza się tylko do niej.

Co jeszcze? Konwencja epistolarna, gawęda, mnóstwo przygody. Sadulski przez swojego bohatera oraz elementy historii alternatywnej prowadzi polemikę z polską historiozofią tamtej epoki, z romantycznym nadęciem, demontuje poważne obrazy, wkłada na ich miejsce obrazy bardziej sowizdrzalskie, weselsze; aczkolwiek nie ucieka chociażby od pokazywania biedy. O tej powieści długo będzie jeszcze głośno albo coraz głośniej; oczywiście w niektórych kręgach.

Zawiera bibliografię. Oprawa miękka, klejona.