Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać?


Autorka: Agnieszka Krzemińska
Wydawnictwo Poznańskie

 

 

Publikacja dziennikarki naukowej związanej z „Polityką” oraz „Wiedzą i Życiem”, autorki książki „Miłość w starożytnym Egipcie” (p. 13/04), z wykształcenia zaś archeolożki śródziemnomorskiej, to intrygujące spojrzenie na historię ludzkości przez pryzmat higieny i dbania o urodę.

Autorka pokazuje, jak na przestrzeni wieków zmieniały się poglądy na temat brudu i czystości, podejście do higieny, zapachowe gusta, postrzeganie i traktowanie ciała, ideał urody oraz normy kulturowo-społeczne. Prowadzi czytelnika przez historię łazienki, toalety, makijażu, zabiegów kosmetycznych, higieny jamy ustnej i włosów – od epoki kamienia łupanego do obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19. W swojej pracy opiera się na odkryciach archeologicznych, tekstach historycznych, interdyscyplinarnych badaniach, a także analizie znalezisk archeologicznych, takich jak na przykład stare latryny, które – jak się okazuje – są kopalnią wiedzy o życiu w dawnych czasach.

Opowiada m.in. o prehistorycznej wszawicy, podcieraniu się przez starożytnych Rzymian w publicznych toaletach wspólną gąbką na patyku, myciu włosów moczem, cuchnących średniowiecznych miastach, unikaniu kąpieli w baroku, modnej w XVII wieku suchej toalecie czy „polskim kołtunie”. Jednocześnie przedstawia też sporo faktów pokazujących, że ludzie od zarania dziejów starali się dbać o higienę i urodę (np. już około 2600 roku p.n.e. w miastach położonych wzdłuż Indusu pojawiła się kanalizacja, a w ubiegłym roku archeolodzy odkryli na pustyni Negew fabrykę mydła liczącą 1200 lat). Znajdziemy tu również opowieści o pierwszych tatuażach, szczoteczce do zębów, papierze toaletowym, perukach, kosmetykach i perfumach.

Bardzo ciekawa, wieloaspektowa, zawierająca mnóstwo ciekawostek, napisana lekkim stylem i z pasją książka popularnonaukowa przybliżająca dzieje higieny i dbania o urodę. Pozycja zawiera bibliografię oraz czarno-białe zdjęcia. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam.