Rumunia. Albastru, ciorba i wino


Autorka: Agnieszka Krawczyk
Wydawnictwo Poznańskie

 

 

 

Książka doktor językoznawstwa romańskiego, absolwentki filologii romańskiej i rumuńskiej, mieszkającej w Bukareszcie jest wynikiem jej zauroczenia tytułowym krajem.

Autorka przedstawia barwny, oparty na własnych doświadczeniach, ale jednocześnie obiektywny obraz kraju, który przed II wojną światową był sąsiadem Polski. Gładko rozprawia się z krzywdzącym stereotypem Rumunii jako kraju biednego i zacofanego, pokazując bardzo szybki wzrost gospodarczy, czego efektem jest postępująca modernizacja. Jednym z przykładów rozwoju jest rumuńska Dacia, która należy do najlepiej sprzedających się marek w Europie.

Ważne miejsce w książce stanowi kulturowe i przyrodnicze bogactwo Rumunii. Wiele tradycji związanych ze strojem, obrzędami weselnymi czy pochówkiem jest kultywowane w różnych regionach. O kulturowym dziedzictwie świadczą również liczne zabytki budownictwa sakralnego i obronnego, a także tak niecodzienne miejsca, jak wesoły cmentarz, na którym nagrobki zdobią zabawne wierszyki o spoczywających tam osobach. Rumunia to kraj wielu zróżnicowanych krajobrazów: przepięknych gór poprzecinanych dolinami rzecznymi, piaszczystych plaż Morza Czarnego, czy wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO delty Dunaju, ostoi ptactwa wodnego.

Dużo miejsca autorka poświęca oczywiście ludziom, którzy w większości stoicko podchodzą do życia, wyznając filozofię „jakoś to będzie”, czego naocznym przykładem są plątaniny kabli w rumuńskich miejscowościach bądź pajęczyny rur gazowych na domach.

Interesująca pozycja o kraju intensywnego, niebieskiego koloru – albastru, gęstej, zawiesistej zupy z obowiązkowym wielkim kleksem śmietany – ciorby oraz wina i innych alkoholi domowego wyrobu. Książka zawiera przypisy, bibliografię oraz kolorowe zdjęcia. Okładka twarda, szyta. Bardzo polecam.