Pierwsze zawody

Autorka: Myra King
Ilustrator: Subrata Mahajan
Wydawnictwo: Tandem

Poziom czytelniczy: BD III/IV

 

 

 

 

Debiut angielskiej pisarki literatury dziecięcej, Myry King to pierwszy z sześciu tomów cyklu pt. Apple Towers. Z pewnością sięgną po niego młodzi miłośnicy jeździectwa.

Cykl przedstawia perypetie czternastolatek Kaely i Trixie z RPA, amazonek ze szkółki Apple Towers. Dziewczęta są na tyle doświadczonymi dżokejkami, że prowadzą także zajęcia dla młodszych adeptów jeździectwa. To hobby wypełnia im prawie cały wolny czas i z niechęcią, po wakacyjnej przerwie wracają do szkoły, zwłaszcza że muszą zdecydować jakie przedmioty wybiorą na kolejne semestry by mieć otwartą drogę na studia. Trixie myśli o naukach ścisłych, Kaela marzy karierze literackiej. Przypadek sprawia, że dziewczęta za pośrednictwem forum dla młodych pisarzy poznają rówieśniczkę z Kanady, Phoenix Białe Pióro, mieszkankę rezerwatu. Różni je wszystko oprócz pasji jeździeckiej.

Fabuła w ciekawy sposób przedstawia dynamikę ich relacji. Trixie czuje się zagrożona nową znajomością Kaely, co prowadzi do kłótni między nimi. Sytuacji nie ułatwia wyzwanie, w którym muszą zgodnie współpracować – zawody w skokach dla najmłodszych kursantek. Równolegle zaznacza się, na razie niepogłębiony i ukazany w zabawnych dialogach wątek zainteresowania płcią przeciwną.

Stajenna codzienność nie jest tylko banalnym tłem dla wydarzeń. Czytelnik zaznajamia się z tajnikami jeździectwa i codziennej opieki nad końmi. Te ukazane w ciekawy sposób szczegóły nie nudzą, ale z pewnością docenią je przede wszystkim młodzi eksperci tematyki. Autorka w opowieści o dziewczęcej przyjaźni przemyca również inne treści, zaznaczając je w rozmowach przyjaciółek, dotyczące nierówności społecznych, zdrowego odżywiania i opieki nad zwierzętami.

Cykl zapowiada się ciekawie. Fabuła jest realistyczna. Myra King doskonale wie o czym pisze. Wychowała się w RPA i do czasu wypadku była dżokejką. Po poważnym urazie, w wieku dziewiętnastu lat musiała zrezygnować z jazdy konnej.
Wydanie w miękkiej oprawie, klejone, ilustrowane czarno-białymi rysunkami.