Już nie chcę być człowiekiem Pieter van Os

Już nie chcę być człowiekiem. Opowieść o przetrwaniu zagłady

Już nie chcę być człowiekiem Pieter van OsAutor: Pieter van Os                                                        Wydawnictwo: Poznańskie

 

Oryginalny reportaż historyczny holenderskiego autora (I raz na liście). Pieter van Os przedstawia losy Mali Rywki Kizel – żydowskiej dziewczynki pochodzącej z rodziny ortodoksów, która podczas wojny cudem uniknęła śmierci, a dzięki konfabulacjom i zmienionej tożsamości została przygarnięta przez rodzinę nazistów.

Można powiedzieć, że przeszła z jednego skrajnego środowiska w inne. W jej głowie rodziło się wiele pytań i jedno podstawowe: czy to aby nie zdrada własnych korzeni, narodu, rodziny? Kizel znalazła się w arcytrudnej pod względem oceny moralnej sytuacji. Choć po wojnie nie odżegnywała się od własnej nacji, zdążyła wcześniej ulec niemieckiej fascynacji głównie ze względu na dobro, jakie przyszło z najmniej oczekiwanej strony – wspomnianej rodziny nazistów.

Historia to nieprawdopodobna, a jednak prawdziwa. Reporter wpadł na genialny temat i może tak się wydarzyć, że na równie dobry nie natrafi już nigdy. Os unikał przypisów, skoncentrował się na opowieściach uzupełniających główny wątek, historii mówionej, zasłyszanej, spotkaniach ze świadkami. Bardzo ważna książka i głos w dyskusji również na temat relacji polsko-żydowskich. Dla fanów reportaży o trudnej przeszłości pozycja obowiązkowa. Oprawa miękka, wzmacniana, szyta.