Sara Pennypacker Jon Klassen Droga do domu

PAX. Droga do domu

Sara Pennypacker Jon Klassen Droga do domuAutorka: Sara Pennypacker                                              Ilustrator: Jon Klassen Wydawnictwo: IUVI

Poziom: III/IV

Długo oczekiwana kontynuacja powieści „Pax” (p. 2/17). Autorka podobno wzbraniała się przed jej napisaniem, ale na widok nieskończonej ilości listów i próśb od fanów dała za wygraną. Otwarte zakończenie doskonałego pierwszego tomu mogło jednak drażnić czytelników. Teraz cudowna historia więzi chłopca z lisem domyka się.

Pennypacker dowiodła, że wciąż istnieje coś takiego jak siła oddziaływania literatury. Pax z łaciny znaczy pokój. Świat przedstawiony znajduje się daleko od niego. Bliżej nieokreślona wojna rozdziela w pierwszej powieści chłopca i lisa. Czy spotkają się ponownie? A jeśli tak, czy będą tacy sami jak przedtem? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w „Drodze do domu”. Perspektywa ludzka i perspektywa zwierzęca. Niby nic, przecież podobno wszystko już było, ale lektura pozostawia odbiorcę z odczuciem, że był oto świadkiem czegoś większego niż zwykła literatura dziecięco-młodzieżowa.

Kamień milowy w najnowszej literaturze tego typu, nowatorskie podejście do wojny, jej konsekwencji, a także po prostu życia. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam.