Nowa praca Świętego Mikołaja


Autor: Michele D’Ignazio
Ilustrator: Sergio Olivotti
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

 

 

Książka włoskich twórców: pisarza i autora filmów dokumentalnych (Michele D’Ignazio, pierwszy raz na liście) oraz wielokrotnie nagradzanego włoskiego grafika i ilustratora (Sergio Olivotti, „Zwierzoobjaśniarka” p. 12/18).

W tej opowieści Święty Mikołaj, o dość tradycyjnym wyglądzie i poglądach (aczkolwiek słucha rocka), mierzy się z problemami współczesnego świata i próbuje się odnaleźć w szybko zmieniającej się – w wyniku rozwoju nowych technologii – rzeczywistości. Po latach pracy na Poczcie Ogólnoświatowej jako doręczyciel przesyłek dostaje wypowiedzenie umowy. Zgodnie z nowym planem dyrektora poczty, miłośnika digitalizacji i cięcia kosztów, prezenty mają być dostarczane za pomocą dronów, a listy zastąpione e-mailami.

Bezrobotny Święty Mikołaj nie poddaje się, uparcie przegląda ogłoszenia w gazecie i chodzi na rozmowy kwalifikacyjne, aż w końcu udaje mu się dostać pracę w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania na stanowisku operatora śmieciarki. Pracując na rzecz społeczności i taszcząc worki z odpadkami utwierdza się w przekonaniu, że nowa praca niewiele różni się od poprzedniej. Spotyka tam też swoją dawną znajomą, Befanę (przed reorganizacją poczty dostarczała prezenty w wigilię Trzech Króli, zgodnie z włoską tradycją), z którą zakłada kooperatywę. Wspólnie wytwarzają ekologiczne zabawki z odpadów, a w okresie świątecznym dostarczają je dzieciom. W ten oto sposób odzyskują utraconą pozycję i  przywracają „dawny blask życzeniom”. Zawodowe perypetie bohatera przeplatają się z historią pewnych listów i ich nadawcy – nieśmiałej Beci, która niespodziewanie zostaje sąsiadką Świętego Mikołaja i przekonuje się, że życie jest zaskakujące.

Przewrotna, skłaniająca do refleksji, napisana i zilustrowana z dużym poczuciem humoru opowieść o spełnianiu marzeń i abstrakcyjnych życzeń. Świetna lektura dla dzieci w wieku 7-10 lat. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam.