Vallejo Irene Nieskończoność w papirusie

Nieskończoność w papirusie. Fascynujące dzieje książki od czasów starożytnych

Vallejo Irene Nieskończoność w papirusieAutorka: Irene Vallejo                                                      Wydawnictwo: Post Factum

 

Pierwsza pozycja na liście Irene Vallejo – absolwentki filologii klasycznej, doktoryzowanej na Uniwersytecie we Florencji i Saragossie. To oryginalna rozprawa o początkach piśmiennictwa pisana z perspektywy greckiej i rzymskiej.

Autorka była niesamowicie przygotowana do tej pracy, co widać oczywiście na poziomie takich standardów jak bibliografia oraz indeks osób, ale przede wszystkim w lekkości pióra i radosnego, eseistycznego stylu pisania.

Wzorcowa kompozycja treści i formy pozwala czytelnikowi na wejście do królestwa słowa pisanego, odwiedziny w Bibliotece Aleksandryjskiej (największej w świecie starożytnym) oraz w pierwszych księgarniach, zagłębienie się w historii papieru oraz dziejach zawodów takich jak: tłumacz, skryba, lub – uwaga, uwaga – konna bibliotekarka. Książka cieszy się popularnością w świecie, co nie dziwi. Vallejo podeszła do sprawy nader poważnie, a jednocześnie ze swadą. Poza wszystkim komunikuje też dość tradycyjny przekaz, dzięki któremu można należycie docenić książkę jako taką poprzez zrozumienie wyboistej drogi, jaką przeszła.

A teraz mój ulubiony cytat: „Każda biblioteka jest miejscem wyjątkowym i, jak mi ktoś kiedyś powiedział, zawsze jest podobna do swego bibliotekarza”. Ważna, symboliczna nowość dla osób zainteresowanych historią piśmiennictwa, czytelnictwa oraz książki. Oprawa twarda, szyta.