Po śladach Agnieszka Wolny-Hamkało

Po śladach

Po śladach Agnieszka Wolny-HamkałoAutor: Agnieszka Wolny-Hamkało                                  Wydawnictwo: Hokus-Pokus

Poziom: BD IV-3

Agnieszka Wolny-Hamkało umie w literaturę. W powieści „Po śladach” prezentuje dalsze losy bohaterów, których poznaliśmy w tajemniczej, na granicy prozy i poezji książce „Nikt nas nie upomni” (p. 2/17). Druga część to „Lato Adeli” (2019; nie dotarła do nas).

Teraz to już trzeci tom zmagań młodych bohaterów z życiem. Adela uczęszcza do ostatniej klasy liceum. Pewnego dnia ślad po niej ginie, a na poszukiwania wyruszają wierni przyjaciele Adeli, Julek i Franek. Te elementy streszczenia brzmią standardowo, ale zaprawdę w środku tak łatwo już nie jest. Łatwo nie jest, ale jest po prostu pięknie.

Autorka z niesamowitym wprost wdziękiem pisze o dorastaniu w współczesnym świecie. Poszukiwania Adeli są pretekstem do nowoczesnego opowiadania o zderzeniu młodego człowieka ze ścianą rzeczywistości. Tytułowych śladów jest bardzo dużo. Wolny-Hamkało rozsiała je po tym krótkim, minimalistycznym utworze wszędzie, gdzie było to możliwe. Chodzi nie tylko o ślady Adeli, ale każdej dorastającej Polki i Polaka.

Dawno nie było tak sugestywnego odzwierciedlenia potrzeb starszych nastolatków i młodych dorosłych. Warto uważnie śledzić karierę pisarki, bo prawdopodobnie jeszcze sporo namiesza. Nie trzeba znać poprzednich książek, ale gorąco do tego zachęcam. Oprawa miękka, klejona.