Kuchnia towarzyska i uczuciowa


Autorka: Anda Rottenberg
Wydawnictwo: a5

 

 

 

Znana krytyczka sztuki, kuratorka licznych wystaw, była dyrektorka Zachęty odsłania swoje kulinarne pasje oraz inspiracje.

„Kuchnię towarzyską i uczuciową” tworzy zarówno z własnych przepisów i kulinarnych opowieści, jak też swoich przyjaciół oraz znajomych. Dzieli je na pory roku (od przedwiośnia do jesieni i końca roku) oraz układa wokół tematów, takich jak np.: makaron i mąka, warzywa, kasze, nowalijki, jaja i omlety, cukinia, sezon ogórkowy, ryby i kurki, sałatki i jesienne zupy, łakocie oraz Wigilia. Swoimi ulubionymi i popisowymi daniami dzieli się ponad stu znajomych Andy Rottenberg, wśród nich znani artyści, pisarze, dziennikarze, historycy i krytycy sztuki, muzycy, filmowcy, naukowcy oraz politycy.

Jedni gotują poetycko, fantazyjnie i malarsko, inni ekologicznie, racjonalnie i ergonomicznie, a jeszcze inni z wielkim rozmachem, z wdziękiem oraz z niepowtarzalnym poczuciem humoru. Często odtwarzają przepisy zapamiętane z rodzinnych domów, akademickich stołówek, barów mlecznych czy podpatrzone w restauracjach, podają sprawdzone receptury z gazet; zwracają też uwagę na sposób podania (np. Piotr Korduba swoje popisowe danie, dość banalne, bo groszek w majonezie, podaje w wytwornej porcelanowej wazie, którą zawsze wnosi „majestatycznie”). Dowiemy się, jak Andrzej Stasiuk robi kaszę po wszechpolsku, Kasia Krakowiak – omlet po hiszpańsku, Paweł Smoleński – szakszukę dygresyjną, Krystyna Kofta – pomidorową z gruszką, a Jacek Dehnel – wiśniówkę. Przepisy, kulinarne doświadczenia, opowieści i relacje z dyskusji toczonych na Facebooku okraszone są kolażami Alicji Białej.

Niebanalna książka kucharska. Pięknie wydana z tasiemką przekładkową, w utwardzonej oprawie, klejona. Polecam.

Poprzednio na liście:  „Każdemu jego śmietnik. Szkice o śmieciach i śmietniskach” p. 21/19.