Bułeczka ratuje świat


Autorka: Sara Ohlsson
Ilustratorka: Lisen Adbage
Wydawnictwo: Dwie Siostry

Poziom: I

 

Drugi tom serii o przygodach uroczej, rezolutnej dziewczynki z bujną wyobraźnią, pióra szwedzkiej autorki książek dla dzieci i młodzieży (tom 1. „Bułeczka rządzi”, 2021, do nas nie dotarł).

Główną bohaterką i zarazem pierwszoosobową narratorką jest Francesca, zwana Bułeczką. Akcja najnowszej części rozgrywa się w pierwszy dzień wakacji. Dziewczynka przebywa u babci, która mieszka blisko lasu i plaży, ma szklarnię w ogrodzie i jest świetną towarzyszką zabaw. Rano bohaterka wyrusza z chłopakiem babci, Klausem (ornitologiem mieszkającym na stałe w Niemczech), na rowerową wyprawę do wieży widokowej, z której obserwują ptaki. Następnie zaś realizuje swój plan ratowania świata. Najpierw podlewa rośliny w szklarni, a później wspólnie z babcią i Klausem zbiera śmieci z plaży. Gdy w trakcie przerwy kąpie się w morzu, kaleczy się w rękę rozbitym szkłem. Babcia szybko zawozi ją do przychodni. Tego dnia zostaje zarówno dzielną pacjentką, jak też Superbułeczką, bo – jak uświadamia ją Klaus – sprzątając plażę uratowała życie wielu ptaków. Po pełnym przygód dniu bohaterka kładzie się spać z postanowieniem, że jutro też będzie ratowała świat.

Autorka ukazuje perypetie bohaterki, jej świat wewnętrzny oraz jej relacje z babcią i Klausem. Bohaterowie toczą rozmowy na poważne tematy, takie jak np. śmierć, tęsknota, bycie dobrym człowiekiem, wolność i odpowiedzialność. Książka ma też walory edukacyjne, zawiera wątki związane z ochroną przyrody, segregowaniem śmieci i zwyczajami różnych gatunków ptaków.

Napisana lekkim stylem, pełna ciepła i humoru opowieść pokazująca rzeczywistość z perspektywy dziecka. Humorystyczny charakter książki podkreślają proste, kolorowe ilustracje przedstawiające bohaterów w groteskowy sposób. Okładka twarda, szyta, z truskawkową wyklejką. Polecam.