Joel Minden Ty tu rządzisz

Ty tu rządzisz. Jak ujarzmić lęk i przestać się zamartwiać

Joel Minden Ty tu rządzisz Autor: Joel Minden                                                                 Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Kompleksowe kompendium wiedzy o sposobach radzenia sobie ze stanami lękowymi autorstwa psychologa klinicznego specjalizującego się w terapii behawioralno-poznawczej. To nie jest kolejny poradnik, który nie wykracza poza przeciętność. Wszelkie twierdzenia, argumenty, wskazówki stoją tutaj na fundamencie naukowym (pozycja zawiera bibliografię).

Autor dokonał podziału proponowanej strategii na trzy etapy. W pierwszym czytelnik ma zdobyć umiejętność zrozumienia pojęcia fantazji lękowej – najczęściej deformującej rzeczywistość i wpływającej szalenie destrukcyjnie na kondycję psychiczną zwłaszcza wrażliwych jednostek (ale wiadomo, że to głównie do nich skierowana jest książka). Z tym istotnym, chyba niedocenianym przekazem, odbiorca wkracza w kolejną część, gdzie Minden nakłania go do działania mimo wszystko, po którym okazuje się, że lęk w większości przypadków zanika samoczynnie.

W części ostatniej mamy więcej elementów spotykanych tylko w poradnikach. Mowa o ćwiczeniach (bez elementów nie bibliotecznych; ku chwale wydawcy), błyskotliwych pytaniach i odpowiedziach, wyróżnieniach rzeczy do zapamiętania. Bardzo miłe zaskoczenie jak na masowo produkowaną literaturę poradnikową. Z publikacją Mindena w dłoni można popracować nad sobą w sposób realny. Oprawa miękka, klejona.