Max Einstein Genialny eksperyment

Max Einstein. Genialny eksperyment

Max Einstein Genialny eksperymentAutorzy: James Patterson i Chris Grabenstein                     Wydawnictwo: Zygzaki

 

Pierwsza część cyklu powieści przygodowych z bohaterką Max Einstein autorstwa znakomitego duetu: Jamesa Pattersona (już współczesnego klasyka literatury amerykańskiej; poprzednio na liście „First love”, p. 17/18) i Chrisa Grabensteina (poprzednio na liście: „Olimpiada pana Lemoncella”, p. 16/16). Całość szczyci się autoryzacją Archiwum Alberta Einsteina mieszczącego się na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.

Zaiste, w powieści dokonano wzorcowego połączenia wartości naukowej z atrakcyjną fabułą. Bohaterką jest dwunastoletnia Max, dziewczynka – geniusz nauk ścisłych. Niestety, w jej życiu nie wszystko przedstawia się w jasnych barwach. Max jest sierotą, mieszka z grupą bezdomnych nad stajnią – do nieprzyjemnego zapachu można się jakoś przyzwyczaić, gorzej z zimnem. Max opracowuje jednak system grzewczy, a ze znalezionych podzespołów konstruuje własny komputer. Krok po kroku zbliża się do wstąpienia w szeregi tajnej organizacji, w której wraz z innymi nastolatkami będzie naprawiać świat, chociażby standard życia dzieci w Afryce.

Nauka pozwala bohaterce rozpocząć nowe życie i daje dużą szansę na sukces w przyszłości. Nad wszystkim unosi się duch Alberta Einsteina, a także fizyki jako takiej. Wspomniana autoryzacja Archiwum Alberta Einsteina stanowi dowód, że po książkę można sięgnąć nie tylko w celach rozrywki literackiej, ale również w celach naukowych, poznawczych – jednocześnie nieobwarowanych szkolnym programem. Powieść powinna spodobać się także czytelnikom dorosłym. Na końcu znajduje się multum ciekawostek związanych z fabułą i teoriami Einsteina. Oprawa miękka, klejona.