Opowiastki do przemyślenia


Autor: Jorge Bucay
Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

 

 

 

 

Książka pt. „Opowiastki do przemyślenia” pióra argentyńskiego pisarza, psychoterapeuty i eksperta terapii Gestalt po raz pierwszy ukazała się w 1997 roku. Zanim została wydrukowana przez kilka lat krążyła pod tym samym tytułem jako kserowana kopia przepisanego na maszynie zeszytu z notatkami, myślami i spostrzeżeniami, które autor zapisywał między 1978 a 1989 rokiem. Jorge Bucay znany jest polskim czytelnikom m.in. ze zbioru pouczających historii pt. „Pozwól, że Ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć” (p. 23/04).

Prezentowana książka zawiera dwadzieścia siedem tekstów, wśród których znajdują się bajki, opowieści metaforyczne, wiersze, opowiastki filozoficzne, a także wizualizacja, nekrolog i list. Historyjki mówią o niepodważalnych, uniwersalnych prawdach, ukazują mechanizmy działające w ludzkim umyśle, relacje międzyludzkie oraz ludzką naturę, pomagają też lepiej zrozumieć siebie.

Bohaterem jednej z nich jest poszukiwacz, który trafia na duży cmentarz pełen białych kamieni. Czytając inskrypcje nagrobne ze smutkiem myśli, że pochowano tam tyle dzieci. Dowiaduje się jednak, że nagrobki nie uwieczniają długości życia zmarłego, ale przeżyte przez niego szczęśliwe chwile, które każdy w tej okolicy zapisuje od swoich piętnastych urodzin w specjalnym notesiku noszonym na szyi. Autor opowiada też o tym, co ma wspólnego gniew ze smutkiem, w jaki sposób despotyczny, autorytarny król stał się skromny i łagodny, a jego znienawidzony wróg – jego najlepszym przyjacielem, a na przykładzie miasta studni wyjaśnia, co to znaczy pogłębiać swoje wnętrze.

Skłaniająca do refleksji, napisana lekkim piórem lektura pomagająca uwierzyć w siebie. Ładnie wydana, w twardej oprawie, szyta. Polecam.