Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach


Autor: Jacek Hołub
Wydawnictwo Czarne

 

 

 

Książka pisarza i dziennikarza to wnikliwe studium przemocy domowej (poprzednio na liście: „Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera” p. 5/20).

Codziennie w wielu polskich domach dochodzi do bicia, poniżania czy wykorzystywania seksualnego słabszych członków rodziny. Wiele dramatów rozgrywa się latami, w czterech ścianach domów, bo zastraszone ofiary nie mają siły, środków, odwagi prosić o pomoc, a jeśli już zdecydują się zawalczyć o siebie, swoje człowieczeństwo to napotykają mur znieczulicy, bezduszności, braku empatii w instytucjach mających walczyć z przestępczością. Autor opierając się na rozmowach z wieloma osobami: ofiarami, sprawcami, psychologami, terapeutami oraz specjalistami wspierającymi pokrzywdzonych, pokazał, że problem przemocy dotyka rodziny ze wszystkich grup społecznych, o różnym statusie materialnym, często łącząc się z alkoholem.

Szczególnie wstrząsające są historie dzieci katowanych przez rodziców, jak na przykład Artura, którego ojciec były policjant bił właściwie za nic. Skutkiem tego bestialstwa były problemy w późniejszym życiu: nałogi, przestępstwa, przemoc wobec bliskich, bezdomność. Jeszcze bardziej dramatycznie wyglądają losy dzieci wykorzystywanych seksualnie. Autor opisał los dziewięcioletniego Piotrka, który odebrany matce alkoholiczce trafił do pogotowia opiekuńczego. Doświadczenie opiekunów i wnikliwa obserwacja zachowań chłopca, a następnie jego przesłuchania doprowadziły do konstatacji, że był on gwałcony przez swojego ojca i jego kolegów. Determinacja zaangażowanych w sprawę osób doprowadziła do skazania mężczyzn, ale w wielu przypadkach sprawcy pozostają bezkarni.

Dobrze napisana, mówiąca wprost o trudnych, bulwersujących sprawach, na które nadal wiele osób przymyka oczy. Zawiera przypisy końcowe oraz adresy internetowe stron, gdzie można znaleźć pomoc. Dla czytelników reportaży o tematyce społecznej. Oprawa twarda, szyta. Polecam.