Po prostu spokój. Jak dobrze żyć po stoicku


Autorka: Paulina Felicja Seidler
Wydawnictwo Zwierciadło

 

 

Paulina Felicja Seidler jest doktorem filozofii, wykładowczynią na Polskiej Akademii Nauk oraz członkinią Polskiego Towarzystwa Logiki i Filozofii Nauki. W prezentowanej książce w ciekawy sposób popularyzuje filozofię starożytną i pokazuje jej zastosowanie w życiu codziennym.

Zachęca czytelników do praktykowania stoicyzmu, pracy nad sobą, wprowadzenia w życie stoickich zaleceń i opanowania stoickiej umiejętności nabierania perspektywy. Jak pisze we wstępie: „stoicyzm to nie tylko odpowiedź na ludzkie bolączki i problemy, ale także filozofia szczęśliwego życia”. W kolejnych rozdziałach omawia stoickie teorie, zasady i praktyki, rozważając fragmenty dzieł sławnych starożytnych filozofów (m.in. Epikteta, Seneki i Marka Aureliusza) na współczesnych przykładach. Przedstawia też cenne stoickie rady, wskazówki oraz ćwiczenia, których celem jest m.in. zbudowanie samoświadomości, wyrobienie w sobie dyscypliny, wzmocnienie odporności psychicznej oraz zrozumienie drugiego człowieka. Każdy rozdział kończy się podsumowaniem w punktach.

Paulina Felicja Seidler ukazuje stoika jako osobę życzliwą, empatyczną, społeczną, skromną, mocno osadzoną w teraźniejszości, pogodną i spokojną, która panuje nad swoimi emocjami, nastrojami i reakcjami, stara się nie oceniać innych, oddaje się introspekcji, pracuje nad sobą, potrafi poradzić sobie w każdych okolicznościach. Ale to tylko fragment zbudowanego przez autorkę – na podstawie mądrości starożytnych filozofów – obrazu stoika; więcej o jego charakterze, sposobie myślenia i postawie dowiemy się czytając książkę. Pozycja zawiera przypisy, diagramy, tabele i bibliografię.

Ciekawa, wartościowa lektura. Może też być wykorzystana przez nauczycieli na lekcjach etyki. Okładka miękka, klejona. Polecam.