Odwiedź nas w Ameryce Baker Matthew

Odwiedź nas w Ameryce

Odwiedź nas w Ameryce Baker MatthewAutor: Matthew Baker                                                      Wydawnictwo: Relacja

 

Bezkompromisowy zbiór trzynastu opowiadań Matthew Bakera. Twórczością pisarza zainteresował się Netflix, więc, kto wie, może w niedługim czasie doczekamy się ekranizacji. I bardzo dobrze, bo „Odwiedź nas w Ameryce” to bardzo dobra książka, świetnie skomponowana, oparta na dawno niespotykanym na taką skalę synkretyzmie gatunkowym.

Otóż, znajdziemy tu prawie wszystko: groteskę, science-fiction, noir, horror, western, erotykę. Autor czuje się zaskakująco dobrze we wszystkich wcieleniach, nigdzie nie wypada lepiej lub gorzej. Zachowuje równy poziom literacki i treściowy porównywany najczęściej – chyba zresztą słusznie – z serialem „Czarne lustro” słynącym z dystopijnych wizji przyszłości.

Baker wpada na pomysły fabularne podobne w klimacie do wspomnianej produkcji. Może kiedyś zabraknąć dusz dla dzieci („Zagubione dusze”), może będzie trzeba zastąpić karę śmierci czymś bardziej wyrafinowanym skutkującym utratą pamięci u sprawcy („Najwyższy wymiar kary”), a walkę z przeludnieniem zakończy rytualne samobójstwo starców („Rytuał”). Baker zadedykował zbiór swojemu krajowi, ale przesłanie jego opowiadań wykracza poza granice USA.

Oczywiście, prawdopodobnie Amerykanie zrozumieją konteksty i szczegóły przewidziane wyłącznie dla nich, ale na pewno jednak nie są to tak bardzo hermetyczne teksty, zamknięte chociażby na Europę i jej rzeczywistość. Warto obserwować dalsze poczynania Bakera. Oprawa miękka, klejona.