North Ryan Rzeźnia numer pięć

Rzeźnia numer pięć, czyli krucjata dziecięca, czyli obowiązkowy taniec ze śmiercią

North Ryan Rzeźnia numer pięćAutor: Ryan North                                                                        Ilustracje: Albert Monteys                                                  Wydawnictwo: Story House Egmont Polska

 

Adaptacja kultowego dzieła Kurta Vonneguta w formie powieści graficznej w wykonaniu scenarzysty Ryana Northa – poprzednio na liście „Jak wynaleźć wszystko? Cała wiedza ludzkości w jednej książce!” (p. 4/2020) – i rysownika Alberta Monteysa. Oryginał ukazał się w 1969 roku, przyniósł wielką sławę oraz wielkie pieniądze autorowi. Jego „Rzeźnia numer pięć” to jeden z najbardziej sugestywnych manifestów o antywojennym wydźwięku ze względu na użycie narzędzi charakterystycznych dla literatury science-fiction.

Szalenie istotny jest ponadto fakt, że Vonnegut przeżył bombardowanie Drezna w 1945 roku, które to wydarzenie upowszechnił na skalę międzynarodową właśnie poprzez „Rzeźnię numer pięć”. Wcześniej zajścia z Drezna nie były kojarzone przez opinię publiczną. W komiksie siłą rzeczy przedstawiano skrótową wersję powieści również dzięki ilustracjom, które wchłonęły znaczną część narracji. Widzimy na nich bohatera Billy’ego Pilgrima, który wędruje przez epoki: raz jest jeńcem wojennym, raz porwanym przez kosmitów. Ta dezorientacja dobrze oddaje chaos wojny, jej grozę, przypadkowość ofiar i radykalne zmiany, jakie przynoszą jej konsekwencje. Adaptacja komiksowa pozwala na drugie życie powieści Vonneguta, ma też potencjał dotarcia do innego – zapewne młodszego – typu odbiorcy, który wychował się na popkulturze. Oprawa twarda, szyta.