Bradley Kimberly Mocne słowa

Mocne słowa

Bradley Kimberly Mocne słowaAutorka: KImberly Brubaker Bradley                              Wydawnictwo: Entliczek

Poziom: BD III

Powieść cenionej i nagradzanej amerykańskiej pisarki tworzącej dla dzieci i młodzieży. Poprzednio na liście: „Wojna, którą w końcu wygrałam” (p. 8/2019). „Mocne słowa” to bardzo odważne i potrzebne dzieło literackie, rekomendowane przez psychologów, w którym Bradley odwołuje się do własnych doświadczeń.

Autorka była molestowana seksualnie w dzieciństwie, a właśnie ten problem zarysowuje się tutaj jako główny; choć nie tylko. Problemów jest bowiem bez liku. Wychowywane przez toksyczną matkę produkującą metamfetaminę siostry (dziesięcioletnia Della i szesnastoletnia Yuki) trafiają po jej aresztowaniu pod opiekę partnera kobiety. Ten okazuje się mieć skłonności pedofilskie, molestuje obie dziewczynki. W konsekwencji bohaterki trafiają do pogotowia opiekuńczego, a w końcu do zawodowej matki zastępczej. W ich dramatycznym życiu następuje pewna stabilizacja. Czy to jednak właściwe słowo w kontekście tego, co doświadczyły w tak młodym wieku? Przed bohaterkami długa droga powrotu do normalności, która w jakimś sensie nigdy się nie skończy. Nie po czymś takim.

Bradley – mimo arcytrudnej problematyki – udało się zachować perspektywę dziecka, ponieważ narratorką uczyniła młodszą siostrę, Dellę. Trauma oglądana oczami i umysłem dziecka robi piorunujące wrażenie, aczkolwiek pozbawiona jest dosadności, która charakteryzowałaby zapewne powieść dla dorosłych; co nie oznacza oczywiście, że nie mogą oni sięgnąć po „Mocne słowa”. Powieść Bradley jest uniwersalna, ale jeśli już bawimy się w kategoryzacje, to na pewno może ona służyć jako pomoc terapeutyczna w pracy z dzieckiem molestowanym lub pochodzącym z patologicznej rodziny. Oprawa twarda, szyta.