Życie Violette


Autorka: Valérie Perrin
Wydawnictwo: Albatros

 

 

Pierwsza na polskim rynku książka francuskiej pisarki, fotografki i scenarzystki, prywatnie zaś życiowej partnerki reżysera Claude’a Leloucha. Napisana w języku angielskim powieść została uhonorowana wieloma nagrodami, w tym Maison de la Presse Prize oraz Paperback Readers Prize.

Violette Toussaint od dwudziestu lat jest dozorczynią na cmentarzu w małym miasteczku w Burgundii. Mieszka samotnie w domu z ogródkiem. Jej mąż od początku nie znosił tego miejsca i tej pracy, ciągle ją zdradzał i gdzieś wyjeżdżał motocyklem, aż pewnego dnia nigdy nie wrócił. W przeciwieństwie do niego Violette od razu odnalazła się w tym miejscu. Przyjaźniła się z poprzednim dozorcą, który wprowadził ją w tajniki swojej pracy, ale też pomógł jej uprać się z rozpaczą po tragicznej śmierci jej siedmioletniej córeczki pochowanej na tym cmentarzu i odmienił jej życie.

Po dwudziestu latach od zniknięcia męża nadal z oddaniem dogląda grobów, pielęgnuje ogród, sporządza notatki z pogrzebów, opiekuje się kotami cmentarnymi, gości w swoim domu grabarzy, księdza i różne osoby odwiedzające groby swoich bliskich. Zna miejsca pochówku każdego ze zmarłych i mnóstwo historii z nimi związanych. Każdy dzień traktuje jak prezent od niebios, rozmawia z kotami i roślinami, życzliwie uśmiecha się do ludzi i dostrzega dobre strony rzeczy. Pewnego dnia zagląda do niej komisarz z Marsylii, aby pomogła mu przy pochówku matki, która chciała, żeby jej prochy zostały złożone nie na grobie męża, ale innego mężczyzny. Przystojny detektyw sporo namiesza w jej uporządkowanym życiu.

Autorka stopniowo odkrywa karty historii życia tytułowej bohaterki, przeplatając ją wątkami dotyczącymi romansu matki komisarza z pewnym adwokatem (i fragmentami jej pamiętnika), historiami zmarłych, mowami pogrzebowymi, inskrypcjami nagrobnych, piosenkami, wierszami, wątkami kryminalnymi oraz rozważaniami o życiu i śmierci.

Klimatyczna, pełna emocji, nieoczywista, ze znakomitymi porterami bohaterów opowieść o stracie, miłości, przyjaźni, śmierci i delektowaniu się życiem. Oprawa twarda, szyta. Polecam.