Sekret panny Elizy


Autorka: Annabel Abbs
Wydawnictwo: Mando

 

 

Kolejna na naszej liście książka brytyjskiej pisarki to powieść historyczna oparta na faktach z życia poetki, pionierki literatury kulinarnej Elizy Acton oraz jej asystentki Anny Kirby. 

Autorka przenosi nas do XIX-wiecznej Anglii. Poznajemy tam Elizę, ambitną, trzydziestosześcioletnią starą pannę pochodzącą z zamożnego domu w hrabstwie Suffolk, która zajmuje się podróżowaniem i pisaniem wierszy. Ma na swoim koncie jeden wydrukowany tomik poezji, a teraz po dziesięciu latach pracy nad nowym zbiorem udaje się do wydawnictwa Longman, gdzie zostaje obcesowo potraktowana. Jest rozgoryczona, tym bardziej że wydawca zaproponował jej napisanie uwłaczającej jej godności książki kucharskiej. Szybko jednak zmienia swoje nastawienie, gdy jej ojciec bankrutuje i ucieka do Francji.

Eliza z matką muszą przeprowadzić się do pensjonatu, w którym mają wynajmować pokoje kuracjuszom. Niespełniona poetka postanawia wziąć życie w swoje dłonie, sama zająć się kuchnią i gotowaniem oraz napisać zleconą książkę kucharską. Do pomocy zatrudnia siedemnastoletnią ubogą Annę, która w obawie przed startą wymarzonej posady ukrywa swoją trudną sytuację rodzinną, jej ojciec bowiem jest kaleką, a matka cierpi na chorobę psychiczną i właśnie została umieszczona w domu dla obłąkanych. Eliza i Anna razem gotują i wypróbowują nowe przepisy, a między nimi – pomimo różnic klasowych – zaczyna się rodzić głęboka przyjaźń.

Autorka ukazuje życie codzienne bohaterek kręcące się głównie wokół gotowania i gości pensjonatu, ich przemyślenia, aspiracje i rozterki, a także tajemnice z przeszłości. Znakomicie odtwarza realia społeczne i klimat epoki, niezwykle plastycznie opisuje też smaki i aromaty kuchni panny Elizy. Na końcu książki znajdziemy informacje na temat postaci i miejsc historycznych, a także kilka przepisów Elizy Acton.

Wciągająca, dobrze napisana, klimatyczna lektura. Okładka miękka, klejona. Polecam.