Kiedy czuję wielką złość


Autorka: Nanna Neßhöver
Ilustratorka: Eleanor Sommer
Wydawnictwo: Esteri
Poziom: BD O/I

 


Niemiecka pisarka i nauczycielka na przykładzie zwierzęcych bohaterów pokazuje dzieciom, jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Mała małpka Wim już od rana gotuje się ze złości, ponieważ nic nie układa się po jego myśli. Spotyka różne zwierzęta, które polecają mu własne sposoby na rozładowanie złości. Próbuje więc ryczeć głośno jak tygrysiczka, tupać mocno jak słoniczka, potrząsać i szarpać palmą jak tapir. Przekonuje się, że niektóre metody rzeczywiście działają i dzięki nim czuje się trochę lepiej, ale nadal nieprzyjemne sytuacje wyprowadzają go z równowagi. Dopiero gdy spotka na swej drodze kogoś jeszcze bardziej złego od niego (leniwca), któremu okaże zrozumienie oraz empatię, poczuje się o wiele lepiej. Historia kończy się zagadką – trzeba odkryć przyczynę gniewu leniwca.

W książce czekają na dzieci również pomysłowe propozycje aktywnościowe, mogą na przykład wodzić palcem po trasie biegu lamparciątka, potrząsać książką czy razem z bohaterem naśladować dźwięki i czynności zwierząt z dżungli. Z prostą historyjką świetnie współgrają wyraziste, sympatyczne ilustracje znakomicie oddające emocje bohatera. Na końcu książki znajduje się posłowie psychoanalityka i psychoterapeuty dziecięcego skierowane do rodziców.

Angażująca dzieci, wartościowa lektura. Oprawa twarda, szyta. Polecam.